Psycholog Nowy Sącz-psycholog dziecięcy-psychoterapia-gabinet psychologiczny


Idź do treści

terapia rodzin


Terapia rodzin to forma pomocy psychologicznej, która obejmuje nie tylko osobę przejawiającą określone trudności (np. dziecko), ale również jego rodzinę. Często zdarza się, że funkcjonowanie osoby wymagającej pomocy psychologicznej wpływa na relacje pomiędzy wszystkimi członkami rodziny, bądź też prawdziwy problem tkwi gdzie indziej, a dziecko jest tylko wyrazicielem trudności występujących w rodzinie.
Terapia rodzinna pozwala głębiej zrozumieć relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi. Na spotkaniach rodzinnych każdy z członków rodziny ma szansę przedstawić swój własny punkt patrzenia na problem oraz na nowo zbudować komunikację, współpracę i wzajemne zrozumienie.
Najczęściej spotkania odbywają się co 2 - 3 tygodnie, trwają 50 lub 75 minut. Ilość spotkań uzależniona jest od sprawy z jaką zgłasza się rodzina, może to być np. 5 spotkań, kilkanaście lub więcej jeśli taka ma potrzebę rodzina i terapeuta uznaje to za celowe.
Często problemy dzieci (lęki, depresje, zaburzenia odżywiania, trudne zachowania itd.) wiążą się z całą rodziną i szybszą i efektywniejszą pomoc można uzyskać gdy w terapii bierze udział cała rodzina. Rodzina to też najbliższe osoby i w oparciu o ich pomoc wielokrotnie łatwiej jest poradzić sobie z problemami.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego